największa baza literatury słowackiej

Twój koszyk jest pusty
Bellevue - książka

Bellevue

Autor:Ivana Dobrakovová
Tłumacz:Izabela Zając
Liczba stron:290
ISBN:9788364166013
Rok wydania:2013
Wydawca:Książkowe Klimaty
Oprawa:Miękka ze skrzydełkami


recenzje

cena: 39.90

 

dostępność: od ręki!

 To miały być niezapomniane wakacje w Marsylii. Ucieczka od słowackiej nudy. Wolontariat w ośrodku dla niepełnosprawnych, międzynarodowe towarzy-stwo i popołudnia spędzane na plaży. Tymczasem ciągła konfrontacja z chorobą, bólem i brakiem fizycznej sprawności powoduje, ze dla Blanki pobyt w ośrodku Bellevue przemienia się w koszmar. Nieakceptująca swojej cielesności Blanka popada w obsesje, ze jej własne ciało kiedyś ja przechytrzy, a ona skończy jak jej podopieczni: bezradna i zdana na innych.

Pobyt w Bellevue zmusza do przemyślenia rządzących nami stereotypów związanych z choroba i cielesnością. Stopniowo popadająca w obłęd Blanka przypomina bohaterkę Szklanego klosza Sylvii Plath. Jak poradzi sobie z choroba i strachem przed cierpieniem i przed… sama sobą?

Ivana Dobrakovová podejmuje tematy tabu z prostota i wyczuciem. Książka została nominowana do nagrody Anasoft Litera 2011 i uhonorowana nagroda dziennika „Pravda” w plebiscycie na najlepsza książkę 2010 roku.
więcej
Informacje o autorach:

Ivana Dobrakovová (ur. 1982) – słowacka pisarka. Ukończyła translatorykę na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Zadebiutowała zbiorem opowiadań Prvá smrt v rodine (Pierwsza śmierć w rodzinie, 2009), który trafił do finału konkursu Anasoft Litera i zdobył prestiżową nagrodę im. Jana Johanidesa dla autorów, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój słowackiej prozy. Laureatka konkursu literackiego na opowiadanie Poviedka 2008 za Žit s Petrom (Żyć z Piotrem), w Polsce opublikowanego w czasopiśmie „Tekstualia“ nr 4(19), 2009. W 2013 roku ukazał się jej najnowszy zbiór opowiadań zatytułowany TOXO . Tłumaczy z francuskiego i włoskiego. Mieszka w Turynie.