największa baza literatury słowackiej

Twój koszyk jest pusty
Czeskie sny - książka

Czeskie sny

Autor:Pavel Kosatík
Tłumacz:Elżbieta Zimna
ISBN:9788364887000
Wydawca:Książkowe Klimaty

recenzje

cena: 39.90

 

dostępność: tak
wysyłka: 5 - 10 dni roboczychPavel Kosatík
Czeskie sny


"Bycie Środkowoeuropejczykiem to nie obywatelstwo, ale światopogląd" – pisał GyörgyKonrád. Jak Europę Środkową może widzieć czeski dziennikarz?

Czeskie sny nie są ani reportażem ani powieścią – to rodzaj historycznego eseju, w którym Pavel Kosatík zmaga się z czeskimi lękami i nadziejami. Inne, nieznane dotąd w Polsce, spojrzenie na Czechy i Czechów – z ich własnej perspektywy. To także inwentarz sąsiedzkich relacji, dowód na to, że geograficzna bliskość bywa tym, co najtrwalej nas od siebie oddala.

To metaforyczne przeglądanie się w lustrze jest jednocześnie próbą rewizji narosłych przez lata stereotypów i dowodem ogromnej odwagi, niezbędnej do ich odkrycia. Eseistyka Kosatíka jest świeża, miejscami także niewygodna, ale przez to – prowokująca do spojrzenia na samych siebie z dystansu.

Na potrzeby polskiego wydania Czeskich snów autor dopisał dodatkowy rozdział o relacjach polsko-czeskich pt. Sen o Polsce.

więcej
Informacje o autorach:
Pavel Kosatík
(ur. 1962)

czeski dziennikarz i pisarz, absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Karola w Pradze. Po studiach pracował jako prawnik specjalizujący się w prawie autorskim, a od 1986 roku – w wydawnictwie Československýspisovatel. Współpracował z wieloma czeskimi wydawnictwami i czasopismami, m.in. tygodnikami "Reflex", "Týden" i "Respekt". Jako pisarz zadebiutował w 1992 roku powieścią z gatunku science-fiction pt. PoslednísázkaAbeKorkorána (Ostatni zakład AbeKorkorána). Jest autorem licznych książek z zakresu literatury faktu, m.in. biografii znanych Czechów – Václava Havla, Josefa Topola, Violi Fischerovej, Jana Masaryka. W 2009 roku został uhonorowany dziennikarską Nagrodą Ferdinanda Peroutki. Zbiór esejów Czeskie snyzajął czwarte miejsce w ankiecie czasopisma "Lidovenoviny" na Książkę Roku 2010.