największa baza literatury słowackiej

Twój koszyk jest pusty
Kompleks słowacki - książka

Kompleks słowacki

Autor:Chmel Rudolf
Liczba stron:344
ISBN:9788363463175
Rok wydania:2014
Wydanie:1
Wydawca:Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków
Oprawa:Twarda

cena: 50.00

 

dostępność: nie
 
Produkt chwilowo niedostępny
Jeśli chcesz, możemy zamówić tę książkę dla Ciebie, wypełnij formularz książek na zamówienie.Rozmowa o przeszłości i teraźniejszości – zwłaszcza o tym, co tłumione, wyparte – oczyszcza i może pomóc wyzwolić się z kompleksów. Na pewno zaś dodaje odwagi, by się z nimi skonfrontować. Z kompleksem narodowym Słowaków Rudolf Chmel konfrontuje się nieustannie – jako błyskotliwy publicysta i ironista, któremu nie brak przy tym akademickiej precyzji.

Znajomość historii, według Chmela, to warunek zrozumienia współczesnych zachowań politycznych. Równie ważna okazuje się wiedza o słowackiej literaturze, w obrębie której toczyły się najważniejsze narodowe debaty. Chmel snuje więc wielowątkową opowieść o kraju, który zmaga się z brzemieniem historii i własnymi ograniczeniami; omawia kluczowe zagadnienia słowackiej narracji tożsamościowej i wydobywa ich niejednoznaczny charakter.
Eseistyka Rudolfa Chmela to ważny i odważny głos w dyskusji o tożsamości narodowej w Europie Środkowej, nie tylko słowackiej.

Książka jest czwartą pozycją w serii Biblioteka Europy Środka pod redakcją prof. Jacka Purchli.