największa baza literatury słowackiej

Twój koszyk jest pusty

Projekt Czeskie-Słowackie-Węgierskie Klimaty ma na celu promocję wydawnictw oraz konkretnych autorów pochodzących z wymienionych państw należących do Grupy Wyszehradzkiej. Projekt obejmuje dystrybucję specjalnie przygotowanej gazety w jednym z największych dzienników ukazujących się w Polsce. Gazeta będzie dostępna podczas grudniowych Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. W numerze znajdą się unikalne teksty,wywiady z wybranymi autorami oraz recenzje książek dostępnych na polskim rynku, a także zapowiedzi tych, które dopiero się pojawią. Numer w „Gazecie Wyborczej” pojawi się 6 grudnia w wydaniu dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim.

Nie jesteśmy zazdrośni o Czechów
2014-03-25 09:37:16

O słowackiej kulturze, Słowakach w Wielkopolsce oraz planach na najbliższy czas opowiada Konsul Honorowy Republiki Słowackiej w Poznaniu Piotr Styczyński.

[ więcej > ]

Czym jest "Bellevue"?
2014-02-12 11:03:30

Powieść Bellevue możemy czytać jako prozę o inicjacji z katastrofalnym końcem, tragiczny opis nieudanej podróży młodej dziewczyny w poszukiwaniu interesujących doświadczeń, dorosłości i nowego życia. Równocześnie mamy przed sobą pesymistyczną powieść o egoizmie, niemożności uwolnienia z „własnej pułapki”, w której uwięził nas strach, obawy, brak wiary w siebie, ale też obojętność w stosunku do innych.

[ więcej > ]

Siła literatury
2014-01-27 10:46:19

Funkcjonujące od 1997 roku Stowarzyszenie Beletrystów (Szépírók Társasága) zrzesza pisarzy bliskich siebie ideowo, działających w duchu wzajemnego poszanowania dorobku literackiego. Jest to organizacja twórczo-usługowa, reprezentująca interesy swoich członków. Członkowie stowarzyszenia nie zajmują się wyłącznie literaturą piękną, są krytykami literackimi, tłumaczami literatury pięknej, menadżerami literatury,czynnie uczestniczącymi w działalności i życiu organizacji. Stowarzyszenie dwukrotnie w roku zwołuje walne zebranie, wówczas podejmowana jest decyzja o przyjęciu nowych członków.

[ więcej > ]

Przepis na jajecznicę w proszku
2014-01-21 12:40:39
Pavol Rankov jest jednym z najczęściej tłumaczonych współczesnych słowackich autorów, mimo że sam w rozmowie próbuje temu zaprzeczyć. Mówi, że tych najbardziej groteskowych historii czasami nie trzeba wymyślać. Nawet przepis na jajecznicę w proszku był z życia wzięty.
[ więcej > ]

Komiksowy raj
2014-01-09 12:27:43

Labyrint to czeskie wydawnictwo i czasopismo o kulturze. Od dwudziestu lat wydaje najlepszą czeską i zagraniczną (przede wszystkim tłumaczoną z języka niemieckiego) prozę, książki o sztuce, komiksy czy w serii Raketa książki dla dzieci. Wśród pisarzy związanych z wydawnictwem są: Petr Sís, Jaroslav Rudiš, Jaromír 99, Lenka Reinerová, Olga Walló, David Böhm oraz Dr. Racek.

[ więcej > ]

Nowa słowacka energia
2014-01-07 15:56:53

 

Dyrektorem Instytutu Słowackiego w Warszawie jest dopiero od wakacji, a już zdążył zrealizować kilka ważnych projektów. O Polsce, najbliższych planach i polskich miastach, w których kultura słowacka ma się bardzo dobrze, opowiada Milan Novotný.

[ więcej > ]

A czyż będąc na lekkiej bani, można sobie wyobrazić coś wspanialszego niż kura bulgocąca do rana w wonnej włoszczyźnie?
2013-12-30 08:48:21

Jeśli taka wizja jest w stanie zachęcić polskiego czytelnika do skorzystania z bogactw węgierskiej literatury, o resztę nie ma co się obawiać. Kto nie chciałby bowiem wybrać się w podróż po smaganych wiatrem siedmiogrodzkich stacjach kolejowych, wkroczyć w specyficzne sfery bytu i nieokiełznany świat prowincji, jeżący się tysiącem niebezpieczeństw?

[ więcej > ]

Anasoft Litera
2013-12-20 08:59:55

Anasoft Litera jest najbardziej prestiżową słowacką nagrodą literacką przyznawaną najlepszej książce prozatorskiej.

[ więcej > ]

Dwa odcienie jednej historii
2013-12-17 12:37:42

O tożsamości, tolerancji i akceptacji inności opowiada Martin Šmaus.

[ więcej > ]

Grudniowy numer naszego kwartalnika już dostępny w wersji online!
2013-12-10 12:35:27

Znajdziemy w nim m.in.: wywiad z Pavlem Rankovem, ciekawą rozmowę z Martinem Smausem, recenzje intrygującej powieści Ivany Dobrakovovej "Bellevue" oraz zbioru opowiadań Pavla Vilikovskiego. W numerze nie zabrakło też  ciekawostek o węgierskiej literaturze, którą można znaleźć na polskim rynku wydawniczym.

[ więcej > ]

Punk, Bunt i ….
2013-11-18 12:02:54

O nieśmiertelności prawdziwego buntu, radości tworzenia orazo najlepszej zupie świata opowiada Jaroslav Rudiš.

Koniec punku w Helsinkacha w Czechach?

Myślę, że punk, bunt i wściekłość są tematami nieprzemijalnymi. Ciągle mamy na co się wściekać, przeciw czemu walczyć. Moja powieść nie jest tylko o ostatniej punkowej generacji sprzed upadku komunizmu i o tym, co z niej zostało, ale też o współczesnej przemianie środkowoeuropejskich metropolii, jakimi są Praga, Berlin czy Lipsk, gdzie całe stare, świetne dzielnice rozbierają deweloperzy. Dawni mieszkańcy się wyprowadzają, a przychodzą tacy, którzy mają pieniądze, ci wszyscy piękni bioludzie. I pod nowymi fasadami znikają stare, a razem z nimi dawne, emocjonujące historie.

[ więcej > ]